fbpx

Montaż profili styropianowych

Przygotowanie

Montaż profili styropianowych nie jest trudny i można w wielu przypadkach wykonać go samodzielnie. Dotyczy to zarówno elementów wykorzystywanych na zewnątrz, jak i części sztukaterii elewacyjnej, na przykład różnego rodzaju gzymsy styropianowe.

Profile styropianowe można łatwo przycinać przy pomocy standardowych narzędzi i należy to zrobić przed klejeniem w celu dokładnego dopasowania elementów. Podstawą montażu sztukaterii elewacyjnej, na przykład gzymsów, jest właściwe przygotowanie podłoża. Ściana, do której będą przyklejane profile styropianowe powinna zostać przede wszystkim dokładnie oczyszczona ze wszelkiego rodzaju zabrudzeń, takich jak kurz i tłuszcz oraz w miarę możliwości pozbawiona wszelkich nierówności, które mogą utrudnić montaż. Pewną trudność przy mocowaniu sztukaterii elewacyjnej może stanowić zachowanie linii i kątów prostych, dlatego warto skorzystać z listwy prowadzącej, która utrzyma profil we właściwej pozycji do czasu wyschnięcia kleju. W tym celu można również wykorzystać zwykłe gwoździe, które wyjmuje się po zakończeniu klejenia. Otwory po gwoździach można wypełnić klejem do styropianu.

Klejenie, malowanie

Profile styropianowe mocuje się przy pomocy kleju do styropianu. W tym celu należy dokładnie pokryć klejem zarówno profil jak i powierzchnię, do której ma zostać przymocowany. Odpowiednia temperatura do wykonywania tego typu prac mieści się między +5°C a +30ºC. Elementy sztukaterii elewacyjnej takie jak gzymsy wykonane ze styropianu można przyklejać zarówno na otynkowaną ścianę, jak i na wykonane wcześniej ocieplenie.

Sztukaterię elewacyjną wykonaną ze styropianu można pomalować farbą elewacyjną na dowolny kolor. Ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju farby, który nadaje się do wykorzystania z profilami styropianowymi.

Dzięki prostemu montażowi i korzystnej cenie, profile styropianowe są doskonałą i bardzo oszczędną metodą wykonania dekoracji zewnętrznej i wewnętrznej. Ich montaż nie wymaga posiadania dużych umiejętności oraz specjalnego sprzętu, więc nie trzeba zatrudniać w tym celu fachowca.