fbpx

Jak dobrać odpowiednie profile styropianowe?

Sztukateria zewnętrzna

Sztukateria wykonana z profili styropianowych, zwłaszcza sztukateria zewnętrzna, taka jak gzymsy styropianowe, musi oczywiście być wytrzymała i odporna na działanie warunków zewnętrznych. Spełnia ona jednak przede wszystkim funkcje dekoracyjne, dlatego powinna zostać dobrana w zależności od stylu architektonicznego w jakim utrzymany jest budynek oraz od aranżacji wnętrz.

Gzymsy oraz inne elementy dekoracyjne wykorzystywane w sztukaterii elewacyjnej powinny komponować się z całym projektem domu i wpisywać się w jego charakter. W zależności od architektury i aranżacji domu dobrym rozwiązaniem może okazać się zarówno bardzo bogata i ozdobna sztukateria elewacyjna, jak i bardziej minimalistyczne rozwiązania. Dzięki zamówieniu profili styropianowych przygotowanych na wymiar istnieje możliwość stworzenia wielu bardzo oryginalnych kompozycji także w przypadku mniej standardowych rozwiązań architektonicznych.

Sztukateria wewnętrzna

Profile styropianowe stosowane we wnętrzach powinny także wpisywać się w całość aranżacji. Dobrze dobrana sztukateria nie może jednak przytłaczać pomieszczenia ani sprawiać, że będzie wydawało się optycznie mniejsze. Wybór odpowiednich profili styropianowych, które zostaną umieszczona na przykład w miejscu połączenia ściany i sufitu, będzie miał bardzo duże znaczenie dla wyglądu wnętrza i pozwoli stworzyć ciekawą atmosferę. Warto jednak także pamiętać, żeby nie przeładować aranżacji nadmierną ilością ozdób.

Sztukateria z profili styropianowych sprawdzi się doskonale w nowoczesnych wnętrzach i jako element brył nowoczesnych budynków, ale w takich przypadkach najlepsze będą raczej proste element.

Przed zakupem profili styropianowych zarówno tych stosowanych we wnętrzach, jak i sztukaterii elewacyjnej, należy dokładnie przemyśleć i zaplanować całość aranżacji budynku. Pozwoli to na dokonanie szczegółowych pomiarów wszystkich potrzebnych elementów i dokonanie właściwego zakupu. Warto pamiętać, że w przypadku braku elementów, które spełniałyby wymagania, można zamówić profile styropianowe przygotowane na wymiar.